Artist Proofs by Szymon Brodziak

Po Rzymie, Kolonii i Warszawie zmysłowe, niejednoznaczne i wyłącznie czarno-białe fotografie Szymona Brodziaka będzie można zobaczyć we Wrocławiu! Od 16 października zapraszamy na wystawę „Artist Proofs by Szymon Brodziak”, której współorganizatorem jest Vivid Gallery.

W „Watykanie fotografii”

Rozpoznawalny styl Szymona Brodziaka sprawił, iż krytycy okrzyknęli go “artystycznym spadkobiercą Helmuta Newtona”, a sama Fundacja Helmuta Newtona uhonorowała wystawą „Newton, Horvat, Brodziak”, którą w berlińskim Muzeum Fotografii można oglądać jeszcze do połowy listopada br. Wystawa jest olbrzymim wyróżnieniem i dowodem uznania dla twórczości Szymona Brodziaka, który jest pierwszym fotografem z Polski i najmłodszym spośród artystów zaproszonych do współpracy przez to prestiżowe muzeum, określane mianem „Watykanu fotografii”. Sam Brodziak nie kryje fascynacji i inspiracji twórczością, Helmuta Newtona, a June Newton, żona legendarnego fotografia, w dowód uznania dla jego talentu zamieściła osobistą dedykację w wydanym w zeszłym roku autorskim albumie “BRODZIAK One”.

Najlepszy na świecie

Szymon Brodziak (urodzony w 1979 r.), z wykształcenia ekonomista, szybko porzucił wyuczony zawód, by asystować przy sesjach mody i kampaniach wizerunkowych, będących dziś głównym polem jego działalności. W jednym z wywiadów opowiada o kole fotograficznym, które założył w trakcie studiów w Wyższej Szkole Biznesu NLU w Nowym Sączu. Koło działało bardzo aktywnie, warsztaty prowadził znany krakowski fotograf Jacek Świderski, organizowano wystawy, między innymi pierwsze autorskie Szymona Brodziaka. Pasja tam rozwijana zaowocowała nagrodą Johnnie Walker Keep Walking Award za „ciągłe urzeczywistnianie swoich marzeń oraz pasję wyznaczania nowych ścieżek w poszukiwaniu piękna”, którą Brodziak otrzymał jeszcze jako student w 2004 roku. W ślad za nią przyszły kolejne ważne nagrody na międzynarodowych konkursach fotograficznych w Stanach Zjednoczonych i w Europie, w tym 3 złote medale na Prix de la Photographie Paris 2012.
W roku 2013 podczas Festiwalu Filmowego w Cannes Fashion TV uznało go za najlepszego na świecie fotografa czarno-białych kampanii reklamowych.

Brodziak1

Dekada zamknięta w albumie

Wydany w zeszłym roku autorski album „Brodziak One” to wydawnictwo, które podsumowuje dziesięciolecie aktywności zawodowej i artystycznej Szymona Brodziaka i przedstawia kampanie reklamowe, fotografie z limitowanych wydań kalendarzy, edytoriale modowe oraz nigdy wcześniej nie publikowane projekty autorskie. Album otrzymał Złoty Medal w kategorii „książka” w międzynarodowym konkursie Prix de la Photographie Paris. Przy fascynującej zawartości jest także edytorskim rarytasem, w którym autor zadbał o każdy detal, a obcowanie z nim jest niemal zmysłową przyjemnością. Album był promowany przez wystawy w Rzymie, Kolonii i Warszawie, wystawa wrocławska jest kolejną z ich cyklu.

Artist Proofs

Artist Proof to określenie stosowane w grafice i fotografii oznaczające odbitkę autorską, pojedynczą edycję o szczególnej wartości kolekcjonerskiej. Pokazane na wystawie prace są zatem podwójnie wyjątkowe – dzięki historii wystaw, w których uczestniczyły oraz dzięki unikatowym formatom, które są niedostępne w galeryjnej ofercie limitowanych edycji Artysty.
Podczas wrocławskiego pokazu zobaczymy kilkanaście wielkoformatowych prac z ostatnich dziesięciu lat fotograficznej działalności Szymona Brodziaka. To czarno-białe zdjęcia kobiet fotografowanych w niejednoznacznych, zaskakujacych sytuacjach. Ich artyzm, intrygująca atmosfera i silne oddziaływanie emocjonalne na widza sprawiają, że kadry stworzone dla kampanii reklamowych wielkich marek są dziś samodzielnymi dziełami o unikalnym artystycznym charakterze. Na wystawie pojawią się także prace z limitowanych edycji kalendarzy, między innymi znane zdjęcia zjawiskowej modelki Leonory Jiménez oraz autorskie fotografie portretowe, szczególnie ujmujące intymnym nastrojem.

Brodziak2

Fotografie Szymona nie tylko prowokują. Przede wszystkim zaskakują. Ich pomysłowość i dramaturgia wizualna sprawiaja, że z zainteresowaniem ogląda się każdy element kadru. Zwraca uwagę istotna w tego typu realizacjach elegancja i idealne piękno modelek, ale ważniejsza od nich jest opowiadana przez zdjęcia historia, która jest wyrazem kreatywności autora i jego swobody twórczej w realizowaniu tych pomysłów.
Wystawie towarzyszyć będzie spotkanie autorskie z Szymonem Brodziakiem, sprzedaż posterów i albumów “BRODZIAK One” oraz sprzedaż zdjęć ze specjalnie na tę okazję przygotowanej kolekcji z sygnaturą Artist Proof (A/P). Część dochodu ze sprzedaży fotografii, dokładnie 36%, czyli tyle, ile Szymon Brodziak ma lat, zostanie przekazana na rzecz Fundacji „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci”.

 

Serdecznie zapraszamy!

„Artist Proofs by Szymon Brodziak” – wystawa fotografii kolekcjonerskiej

Organizatorzy: Vivid Gallery i Galeria Wnętrz Domar/Galeria Inspiracji Architekta

Termin wystawy: 16.10-8.11.2015

Termin spotkania autorskiego (na zaproszenia): 22.10. godz. 19.00

Miejsce: GIA – Galeria Inspiracji Architekta, II piętro, Galeria Wnętrz Domar, ul. Braniborska 14, Wrocław

Partnerzy medialni

partnerzy medialni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *