Igor Morski i dzień ze sztuką w Varso Vie

Igor Morski

Mając poczucie, iż przestrzeń galeryjna to tymczasowe miejsce dla dzieł sztuki i nieustannie zachęcając Państwa do zapraszania sztuki do swoich wnętrz, same także pokusiłyśmy się o wyprawę w świat. Od lutego w warszawskiej restauracji Varso Vie prezentujemy dwadzieścia jeden grafik Igora Morskiego, artysty, którego prace to podróż sama w sobie – podróż w osobliwy, fantastyczny świat na pograniczu jawy i snu.

varso vie 3x

Igor Morski – jeden z najbardziej cenionych polskich grafików i autorów ilustracji prasowych sam najchętniej przedstawia się właśnie jako ilustrator. Bliskie jest mu także sformułowanie pożyczone od Ryszarda Horowitza – kompozytor obrazów. Zawierają się tu dwa ważne aspekty działalności artystycznej Igora Morskiego – wieloletnia współpraca z takimi magazynami jak "Wprost", "Charaktery", "Focus" i wykorzystanie nowoczesnych możliwosci grafiki komputerowej.

Pokazane na wystawie prace, dziś funkcjonujące samodzielnie, w większości powstały jako ilustracje w czasopismach. W wywiadach artysta podkreśla wpływ pracy dla redakcji prasowych na charakter jego twórczości. Tematy z zewnątrz, presja czasu i określony typ ilustracji oparty na montażu fotograficznym w połączeniu z nieograniczoną wyobraźnią autora zaowocowały pracami pozornie realistycznymi, lecz przekraczającymi rzeczywistość. To surrealistyczne, błyskawiczne skojarzenia elementów, które w realnym świecie nie mogłyby ze sobą współistnieć. Odkrywcze, przewrotne, często humorystyczne – w alegoryczny sposób ukazują ludzką naturę . Są równoprawnym komentarzem do tekstu, niosą przekaz równolegle do treści artykułu, któremu towarzyszą, a w końcu nie potrzebują go, aby oddziaływać na odbiorcę.

page2xM

Twórczość Igora Morskiego to nie tylko ilustracje prasowe. Prace artysty obejrzeć można także na plakatach, ilustracjach reklamowych, okładkach książek i płyt a prezentowane w Varso Vie dzieła to ledwie wąski wycinek jego działalności. 

Na opowieść o twórczości Igora Morskiego z pierwszej ręki, a więc od samego autora grafik zapraszamy już w sobotę 13 czerwca 2015 r. do Restauracji Varso Vie (Warszawa, Plac Konstytucji 2). Spodziewamy się inspirującego spotkania, podczas którego będzie można dowiedzieć się nad czym i w jaki sposób pracuje Igor Morski.

Spotkanie autorskie rozpocznie się o godz. 18.00, ale już od godz. 14.00 zapraszamy na imprezę pod hasłem "Rozsmakuj się w sztuce", podczas której będzie miał miejsce konkurs dla studentów ASP, wystawa fotografii o Warszawie i prelekcja Desy Unicum na temat rynku sztuki. Dzień ze sztuką w Varso Vie to także możliwość wzięcia udziału w licytacji prezentowanych w restauracji grafik.

W programie:
14:00 – 16:00 – Wernisaż prac studentów ASP
14:00 – 16:00 – Wystawa fotografii o Warszawie
16:00 – 18:00 – Prelekcja  DESA Unicum
18:00 – 19:00 – Spotkanie autorskie z p. Igorem Morskim
19:30 – 20:00 – Charytatywna licytacja prac p. Igora Morskiego na rzecz Fundacji Akogo?
20:00 – 22:00 – Prezentacja nowej karty win przy muzyce na żywo

 

Gorąco zapraszamy!

Kontakt w sprawie zakupu prac: tel. 603-807-428 i 601-261-071
Ważna informacja: Płatność za wylicytowane grafiki będzie możliwa wyłącznie gotówką.


* Igor Morski  – grafik, rysownik i scenograf, ukończył z wyróżnieniem PWSSP (dzisiejszy Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu. Od ponad dwóch dekad zajmuje się grafiką komputerową i współpracuje z czołowymi czasopismami w Polsce i za granicą. Jego prace były wielokrotnie nagradzane w prestiżowych konkursach (m.in.  Communication Arts w USA 2008, 2010, Applied Arts w Kanadzie 2010, 2011). Współwłaściciel agencji Morski Studio Graficzne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *