Optyczne sztuczki we wnętrzach

Jakiś czas temu we wpisie "Taki kolor" pokazaliśmy sposoby dobierania kolorów ścian we wnętrzach. Trafny wybór koloru i efekt zgodny z oczekiwaniami to podstawa w aranżacji wnętrz. Dziś idziemy dalej, chcąc pokazać jak za pomocą koloru co najmniej przestawić ściany lub podwyższyć sufity.

Nasze wnętrze może zmienić swój wyraz dzięki zastosowaniu w nim odpowiednich zabiegów. Mały i ciasny pokój możemy powiększyć, a dużą i zimną przestrzeń uczynimy słoneczną i przytulną. Wszystko zaczyna się od cech poszczególnych kolorów. Podstawowym podziałem jest wyróżnienie na ciepłe i zimne barwy. Czerwień, pomarańcz, żółć, fiolet skłaniający się ku czerwieni są kolorami ciepłymi i optycznie przybliżają płaszczyznę, natomiast odcienie takie jak błękity, chłodne szarości czy fiolety przechodzące w niebieski, zielenie i seledyny są barwami zimnymi i oddalają płaszczyznę. Gdy chcemy optycznie skrócić zbyt długi pokój, ściany powinny być pomalowane nasyconym, wyraźnym kolorem. W podobny sposób można obniżyć sufit w wysokim wnętrzu malując go ciemnym, głębokim kolorem. Jeżeli namalujemy podłużne pasy na naszych ścianach lub zastosujemy tapetę z takim wzorem, sprawimy, że pomieszczenie wyda się wyższe. Aby obniżyć pomieszczenie płaszczyznę ścian można podzielić na dwie części za pomocą poziomej linii w postaci paska lub gzymsu. W trakcie wyboru kolorystyki wnętrza należy także wziąć pod uwagę wpływ danej barwy. Przykładem jest kolor niebieski, który hamuje apetyt, jest więc niewskazany w jadalni. Odwrotnie czerwień, która pobudza łaknienie, dlatego mocne czerwone akcenty dobrze odnajdą się w tej części mieszkania. Zieleń to barwa uspokajająca, pozwala się skoncentrować i wyciszyć, warto więc zastanowić się nad wykorzystaniem jej w pracowni lub gabinecie. Ciepłe kolory takie jak żółć i pomarańcz dobrze sprawdzą się w miejscach mało nasłonecznionych, usytuowanych od wschodu lub północy. Często stosowana we wnętrzach achromatyczna szarość sprawdzi się jako tło dla mocnych akcentów w postaci mebli czy dzieł sztuki. Czystą biel zaleca się przełamać domieszką w innym kolorze.

Jednak wnętrze to nie tylko kolory ścian. Coraz częściej pojawiają się na nich fototapety lub tapety. Mogą one przedstawiać konkretne rzeczy np. krajobraz lub być abstrakcyjnymi wzorami. Gdy zastanawiamy się nad tapetą w geometryczne wzory, dobrze jest zwrócić uwagę na skalę obiektów tworzących wzór. Jeżeli wnętrze jest małe lub zbyt niskie należy unikać dużych, mocnych kolorystycznie akcentów na tapecie, ponieważ to jeszcze bardziej przytłoczy wnętrze i uczyni je mniejszym. Polecane są drobne i jasne kompozycje, które nie będą rozbijać powierzchni ściany na kilka osobnych elementów. Wyjątek stanowią wzory układające się w wyraźne pionowe pasy. Odwrotnie jest z dużymi przestrzeniami, można sprawić, że staną się mniejsze dzięki dużym wzorom w nasyconych kolorach i ciemnych odcieniach. W przypadku fototapet sprawa wygląda trochę inaczej, ponieważ duży, nawet ciemny, ale pokrywający całą ścianę widok z głęboką perspektywą będzie optycznie powiększał pomieszczenie. Podobny efekt otrzymamy, gdy zamontujemy na ścianie duże, zajmujące nawet całą powierzchnię lustro. Wnętrze wyda się wtedy znacznie większe.

Komponowanie mebli we wnętrzu rządzi się podobnymi zasadami jak komponowanie geometrycznych plam na ścianach. Małe przestrzenie nie powinny mieć wielu mebli, szczególnie różniących się kształtami i wysokościami. Powinny być utrzymane w tej samej gamie kolorystycznej i nie kontrastować mocno z kolorem ściany. Jedynymi wyróżniającymi się elementami powinny być dodatki, np. ciekawy wazon, grafika, mały stolik kawowy, wyraziste poduszki na kanapie. Oczywiście elementy niepożądane w małych wnętrzach można z powodzeniem wykorzystać w rozłożystych salonach, komponując przestrzeń jako dynamiczną całość, wprowadzając meble zróżnicowane pod względem koloru i kształtu. Należy jednak cały czas pamiętać o zasadach kompozycji i zachować spójną całość nie przesadzając z różnorodnością form.

Jak widać budowanie wnętrza przypomina tworzenie obrazu. Należy wziąć pod uwagę wielkość, kształt i funkcję danego pomieszczenia i trzymać się zasad kompozycji, tak aby sprawiało wrażenie harmonijnej i nieprzegadanej historii.

Natalia Winkler

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *